Tradiční rodinná kominická firma s dlouholetou tradicí. Jde nám o teplo a pohodlí Vašeho domova.

Kondenzační kotle

Kondenzační kotle – princip

 

Zajímá Vás, na jakém principu kondenzační kotle pracují a čím se liší od klasických kotlů? Kondenzační plynové kotle spotřebovávají oproti běžným kotlům na plyn méně paliva až o 30% a mají menší emise až o 70%, přesto však umožní stejnou tepelnou pohodu u Vás doma.

Jak je to možné? Při spalování zemního plynu nebo propanu dochází u kondenzačních plynových kotlů ke vzniku vody, která se v důsledku hoření ohřívá a mění se na vodní páru. Spaliny v podobě vodní páry a oxidu uhličitého následně odchází a nesou sebou často tzv. latentní teplo.

Latentní teplo je vlastně tepelná energie ukrytá v tepelných spalinách. Pří ochlazení těchto spalin pod teplotu jejich rosného bodu se změní díky kondenzaci jejich skupenství a dojde k uvolnění tepla.  Uvolněnou energii využívají kondenzační plynové kotle pomocí výměníků k ohřevu topné vody, kdežto běžné plynové kotle tuto energii vypouští do komína.

 

Kondenzační kotel pro a proti

 

Plynový kondenzační kotel je oproti klasickému plynovému kotli dražší, ale počáteční investice se Vám vrátí v podobě menší spotřeby paliva a také větší šetrnosti k životnímu prostředí. Životnost kondenzačního kotle je delší a nemusíte vyvložkovat komín nerezovými vložkami. Díky tomu je i odkouření kondenzačního kotle levnější.

Investici do plynového kondenzačního kotle promyslete dopředu. Nejlépe ještě před stavbou domu či před rekonstrukcí topné soustavy. Kondenzační kotle mají zvláštní požadavky na tepelný spád, stavbu komína a vzhled radiátorů. Nejvhodnější je kombinace kondenzačního kotle a podlahové vytápění nebo velkoobjemové vytápění.

Při výběru kondenzačního plynového kotle hraje roli řada proměnných jako jsou tepelné ztráty objektu nebo rozsah výkonu kotle, proto se raději obraťte na odborníky. Ti zhodnotí individuální podmínky a rádi Vám poradí, která varianta se pro Vás nejvíc hodí.

Back to top